Architektoniczny portret miasta
Powoli dobiega końca projekt „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta”, realizowany przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida we współpracy z Fundacją Instytut Architektury. Przedsięwzięcie realizowane jest dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Na listopad zaplanowano zwiedzanie Placu Centralnego i budynku Nowohuckiego Centrum Kultury, kościoła przy dawnym pasie startowym na os. Dywizjonu 303, szkoły mechanicznej i os. Szkolnego oraz Centrum Administracyjnego HiL. Podczas pierwszego wydarzenia (17 listopada, godz. 11.00) prowadzonego przez Dorotę Jędruch uczestnicy zobaczą socrealistyczną zabudowę Placu Centralnego oraz budynek Nowohuckiego Centrum Kultury zrealizowany według projektu Zbigniewa Pawelskiego i Andrzeja Nasfetera na przełomie lat 70. i 80. XX w. Początek przy pomniku Solidarności przy Placu Centralnym. Dzień później, w niedzielę 18 listopada o godz. 15.00, Kamila Twardowska oprowadzi po kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego (os. Dywizjonu 303 nr 63) autorstwa Witolda Cęckiewicza.
Na 24 listopada (godz. 11.00) zaplanowano zwiedzaniu budynku Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 (os. Szkolne 25), który wraz z dawnym Domem Młodego Robotnika tworzy tzw. Bramę Nowej Huty od strony kombinatu. Prowadząca Dorota Jęduch opowie również o otaczającym budynek szkoły mechanicznej os. Szkolnym z pierwszej połowy lat 50. XX w. Natomiast w niedzielę 25 listopada o godz. 11.00 Magdalena Smaga oprowadzi po budynku Z Centrum Administracyjnego HiL (ul. Ujastek 1), który jest wyróżniającą się realizacją w stylu socrealistycznym.
1 i 2 grudnia odbędą się dwa wydarzenia projektu „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta”, wpisane w program „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”. W pierwszym dniu o godz. 12.00 Kamila Twardowska zaprezentuję Arkę Pana (ul. Obrońców Krzyża 1) – pierwszą świątynię Nowej Huty. Natomiast w niedzielę o godz. 10.00 Marta Karpińska opowie o budynkach os. Teatralnego: Teatrze Ludowym, szkole tysiąclatce i dawnym kinie Świt. Początek przed Teatrem Ludowym (os. Teatralne 34). Na wszystkie wymienione wydarzenia wstęp jest wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy: j.klas@okn.edu.pl. Finał projektu i premiera publikacji go podsumowującej, poświęconej architekturze Nowej Huty, odbędą się 8 grudnia 2018 r. o godz. 16.00 w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5). Szczegółowe informacje na www.okn.edu.pl i na www.facebook.pl/oknorwid